Vytisknout

FANOUŠKOVSKÉ DERBY SPARTA – SLAVIA

V  sobotu 27. července 2013 uspořádali mladovožičtí fotbaloví nadšenci sportovní a dětské odpoledne, jehož vyvrcholením bylo utkání místních fanoušků Sparty a Slavie.
U hřiště byly připraveny stánky s  občerstvením, nechybělo pivo, klobása ani osvěžující mojito. K  poslechu hrála příjemná hudba, o kterou se staralo dýdžejské duo Standa Balík a Štěpán Kášek, pro děti byla připravena malinovka, točená zmrzlina a také skákací hrad. Mnozí z  nás se obávali, aby na tuto akci vyšlo počasí. Nakonec byl tak krásný hic, že to možná bylo až moc.

Od 13h byl na programu trénink mladší přípravky pod vedením trenéra Jana Větrovského. Kluci se opravdu snažili a odměnou jim bylo zchlazení prostřednictvím zavlažovacího systému na hřišti. Zhruba po 30 minutách si to budoucí naděje rozdaly proti sobě v  malém utkání. K  vidění byl velmi pohledný zápas, kterému přihlížela početná skupina diváků v  počtu cca 80 diváků. Za některé fotbalové finesy, např. skvěle provedená „zidanovka“, by se nemuseli stydět ani profesionální fotbalisti. Nakonec mač skončil 6:3 ve prospěch zeleného týmu. Na chlapcích je vidět dobrá práce jejich trenéra Honzy Větrovského, za kterou mu patří velké uznání.

Po zápase mladší přípravky byly připraveny dovednostní a zábavné hry pro děti, nakonec se ukázalo, že i pro dospělé. Nechyběly fotbalové hry jako střela na malou branku a slalom, dále si děti mohly vyzkoušet stříhání bonbónů poslepu, kreslení poslepu, házení kruhů na čápa, skákání v  pytli, chůzi po krách nebo trojnožku, při které se dvojici zavázaly nohy k  sobě a musela tak projít překážkovou dráhu. Za každou absolvovanou aktivitu dostaly děti malou drobnost.

Posléze se pomalu začalo schylovat k  velkému derby mladovožických „S". Aktéři utkání se rozcvičili na čerstvě pokropeném pažitu a odebrali se do kabin, připravit se na velmi prestižní zápas. Mezitím do areálu dorazil i větší počet diváků, cca 250, někteří dokonce ve sparťanských a slávistických dresech a s  šálami. To slibovalo správnou atmosféru. Po vzoru posledního derby pražských „S“, ve kterém se hrálo o klíč k  městu Praha, který předával primátor města, se i u nás hrálo o klíč. Samozřejmě o klíč k  městu Mladá Vožice. Spolu s  ohledem na rivalitu (kamarádskou) obou táborů bylo tedy o motivaci postaráno.

V  16h nastoupily oba týmy na hřiště. Zazněly hymny slávistů i sparťanů, borci si podali ruce, udělali se týmové fotografie a mohlo se jít na věc. Nejprve však následoval čestný výkop starosty Mladé Vožice Jaroslava Větrovského. Poté již mohl zaznít úvodní hvizd hlavního rozhodčího utkání Zdeňka Nováka.

Soupisky týmů:

SPARTA

Brankáři: Lukáš Jech, Stanislav Balík
Obránci: Tomáš Zelenka, Ondřej Sůva, Lukáš Sůva, Jiří Fáček, David Beránek
Záložníci: Štěpán Kukla, Jan Jeřábek, Tomáš Dušek, František Lorenc, Michal Kotek
Útočníci: Tomáš Kukla (K), Petr Kukla, Petr Kuchař, Lukáš Semrád, Libor Svatek

Trenér: Karel Kukla

SLAVIA

Brankáři: Daniel Táborský, Ondřej Heřmánek
Obránci: Ondřej Kubále, Michal Kříženecký, Pavel Břenda, Jiří Malík, Václav Struska, Petr Balík
Záložníci: Luboš Kazda, Josef Mrázek, Ondřej Mikšík, Zdeněk Dušek, David Struska, Jan Homola
Útočníci: Michal Mareš, Jakub Semrád, Luboš Kolomazník

Trenér: Ladislav Kotek

Utkání tedy začalo. Zpočátku bylo velmi opatrné s  ohledem na „důležitost" zápasu. Nikdo nechtěl hned na začátku udělat chybu. Hra se tedy odehrávala uprostřed hřiště. Po úvodním oťukávání se přece jen začalo něco dít. Náznaky šancí byly na obou stranách. V  první větší šanci se ocitl sparťan Tomáš Kukla, který šel sám na stopera Michala Kříženeckého, přes kterého se však neprobil. Po chvilce byl zajímavý závar v  šestnáctce Slavie, sparťanům se ale zakončit nepodařilo. Poté na chvilku převzali otěže slávisté a vytvořili si pár zajímavých střel. Pozorný Lukáš Jech v  brance Sparty se nachytat nenechal. Ve 20min. se prezentoval Petr Kukla krásnou střelou šajtlí z  voleje. Ta směřovala přesně k  levé tyči, ale gólman slávistů Daniel Táborský se blýskl parádní robinsonádou. V  první půli se do tutové příležitosti dostal Petr Kuchař alias Kuchy, který po centru z  levé strany nastřelil  pouze tyč. První poločas tak skončil bez branek 0:0.

V  poločasové přestávce proběhla tombola o ceny. Rozdávaly se dárkové koše, láhve sektu a hlavní cenou byl fotbalový míč podepsaný týmem SK Slavia Praha.

V  druhé půli se diváci dočkali i gólů. První se do listiny střelců zapsal sparťan František Lorenc, který převzal míč ve středu soupeřovy poloviny, potáhl si ho a parádní střelou jej poslal do sítě - 1:0 pro Spartu. Dle slov brankáře Slavie Ondry Heřmánka míč na poslední chvíli zaplaval a nebylo v  jeho silách ho chytit. Na řadě byli tedy slávisté, což začali dokazovat větší aktivitou. To však paradoxně nahrávalo Spartě, jelikož se dostávala do brejkových situací. Nejprve Kuchy hlavičkoval sám před brankou do brankáře, po chvíli se zase řítil Tomáš Kukla sám na slávistickou branku. Místo obstřelení brankáře si neodpustil kličku a následná nevýrazná střela skončila na tyči. Nedáš, dostaneš, toto pravidlo platilo i tentokrát. Slávisté se prokombinovali do vápna Sparty takovým způsobem, že tam byli sami na sparťanského gólmana Standu Balíka. Pavel Břenda přihrál Michalovi Marešovi a pro toho už nebyl problém zasunout podél brankáře – 1:1. V  tu chvíli se ukázala i převaha slávistů v  hledišti. Radost byla veliká. Hned po vyrovnávací brance zahrávali sešívaní zajímavou standardní situaci z  cca 30m. K  exekuci se postavil obávaný sniper Pavel Břenda. Naštěstí svou pověst zřejmě nechal doma, takže sparťanskou branku neohrozil. Po pár minutách se opět dostal ke slovu Fanda Lorenc, který po pravé straně pláchl obránci a z  úhlu prostřelil brankáře – 2:1 pro Spartu. Sešívaní viditelně znervózněli. Pokoušeli se o vyrovnání, ale sparťané je do větších šancí nepouštěli. Až na jednu, kdy Michal Kříženecký napřáhl z  dálky. Pumelice směřovala do horního rohu branky. Většina brankářů by na střelu neměla nárok. Zbytek by ji sotva vyrazil. Ne však sparťan Standa Balík, ten slupl balón jako malinu. Blížil se konec, rozhodčí ještě nastavil pár minut navíc. Vyrovnat se však sešívaným nepodařilo, ba naopak. Po třetí a naposledy udeřil bombardér Franta Lorenc, který vyběhl z  mrtvého ofsajdu a sám na brankáře si dovolil kličku a v  pohodě zasunul. Zkompletoval tak svůj hattrick a stanovil konečný stav zápasu na 3:1 pro Spartu. Celé utkání doprovázel vtipnými komentáři a hláškami velký sparťanský fanoušek a známá pražská postava Jiří Hrdina zvaný Buřina.

Po utkání si hráči podali ruce, poděkovali divákům a starosta města Jaroslav Větrovský předal slavnostně klíč od města Mladá Vožice vožickým fanouškům Sparty.

Po zápase proběhla ještě dražba originálních dresů Sparty a Slavie podepsaných současnými hráči obou pražských celků. Slávistický se vydražil za 2200 Kč, sparťanský dokonce za 4100 Kč. Novým majitelům vzácných suvenýrů gratulujeme a zároveň děkujeme, jelikož výtěžek bude věnován na fotbalovou mládež v  Mladé Vožici.

Následovala volná zábava, opékalo se selátko, konala se autogramiáda hvězdy utkání Františka Lorence,  a zároveň už jsme se vzájemně hecovali na příští rok. Vypadá to, že jsme započali zajímavou fotbalovou tradici, která by mohla mít dlouhou budoucnost. Děkujeme všem zúčastněným (divákům i organizátorům) za pohodovou atmosféru, která po celý den panovala.
Takže zase příští rok fanouškovské derby SPARTA – SLAVIA v  Mladé Vožici.